Érdemes-e klímával fűteni?
Először is hasonlítsuk össze az árakat, amihez közös mértékegység kell, mert a gázt köbméterben, az áramot kWh-ban mérjük. Bár a gáz fűtőértéke változó, elfogadhatjuk, hogy 1 m3 gáz kb. 9,5 kWh.
A gáz ára éves 1200 m3 fogyasztásig 103 Ft, felette 120 Ft. Az eltérő hatásfok miatt az sem mindegy, hogy gázkonvektorral, hagyományos kazánnal vagy kondenzációs gázkazánnal égetjük el a gázt, mindenesetre 1 kWh energiát gázból kb. 11-12 Ft-ért kapunk.
Az áram ára egyszerűbb, 1 kWh ára:
• normál „A” tarifával 37,5 Ft,
• kedvezményes „B” (vezérelt, éjszakai), „H” 23 Ft vagy „GEO” tarifa 23 Ft.
Egyértelmű, hogy egy fűtőszálas, az áramot 100% hatásfokkal hővé alakító berendezéssel még akkor is dupla áron fűthetünk, ha kedvezményes tarifával használjuk, és itt teljesen mindegy, hogy egy olcsó hősugárzót, infrapanelt, norvég fűtőpanelt, ionkazánt, villanykazánt veszünk néha nagyon magas áron.
A klíma viszont sokkal érdekesebb, mivel itt kihasználjuk a hőszivattyúk előnyét.
Az inverteres klímákra a gyártó megad egy SCOP értéket, ami az adott készülék szezonális jóságfoka. Ha egy készülék SCOP értéke 4, akkor 1 kWh elektromos áram felhasználásával 4 kWh hőenergiát kapunk.
Ha egyszerűen bedugjuk egy meglévő konnektorba a klímát, akkor „A” tarifás árammal üzemeltetjük, így gyorsan kiszámíthatjuk, hogy ha az SCOP érték 3,4 feletti, akkor a klímával olcsóbban fűthetünk, mint gázzal.
Ráadásul a klímát üzemeltethetjük hőszivattyúkhoz kínált H vagy Geo tarifával is. H tarifa esetén folyamatosan van áram, nyári időszakban normál áron, fűtési időszakban kedvezményes áron számlázzák, tehát amikor nyáron hűtünk a klímával, az normál áron megy, a téli fűtés viszont már 2-es jóságfoknál is olcsóbb lenne, mint gázzal.
Na jó, de mennyibe fog ez kerülni? Úgyis az a lényeg, hogy eddig 15 000 Ft volt az gázfűtéses számlám, de mennyi lesz így?
Ezt pontosan azért nem lehet megmondani, mert ez függ a ház szigetelésétől, nyilászárók minőségétől és tájolásától és persze a méretétől is. Ezt a konkrét ház hőigény számolásával tudnánk kiszámolni, de most nézzünk egy átlagot!
Legyen a ház kb 70 nm, 2,7 m belmagassággal, kb 10 cm-es szigeteléssel és már a modernebb ablakokkal. Nem egy A+-os passzív ház, de nem is a legrosszabb besorolású. Ennek a háznak kb 8 kW a hőigénye. Vegyünk egy átlagos évet 2000 fűtési órával. Ebben a házban 2000 szorozva 8-cal, azaz 16 000 kWh fűtési energiára van szükségünk. A klímánk 4 kW fűtési energiát tud előállítani 1 kW felvett áramból, azaz 4 000K wh-t fogyasztott ebben az évben, mely 37 Ft/Kwh-val számolva 148 000 Ft/év. Ha ezt a házat gázzal fűtöttük volna, akkor (1m3 gáz elégetésével 33-35 mj energiát kapunk, ami kb 10 kW/m3. 1 M3 gáz 120 Ft-ba kerül, így kb 12 Ft-ba kerül 1 Kw fűtési energia.) 16 000 kWh éves hőigény X 12 Ft = 192 000 Ft. Tehát 23%-al olcsóbban jövünk ki a klímákkal. De most jön a legjobb!
Ezekre a klímákra “H” villanyóra igényelhető, ami azt jelenti, hogy fűtési szezonban (október 15-től április 15-ig) a szolgáltató 37 Ft helyett 24 Ft-ér adja az áramot ezeknek a készülékeknek a használatára. Így a fent számolt klímás fűtési költségből még lejön 35%!
Hírek
GREE
MIDEA
MDV
LG
FISHER
KAISAI
RCOOL
CASCADE
SYEN
MITSUBISHI